A Nemzetközi Sí Szövetség magatartási szabályzata
A Nemzetközi Sí Szövetség magatartási szabályzata az alpesi országokban a sípályák rendjének törvényerejű fenntartását szolgálja. Ismeretük és betartásuk érdekünk is, kötelességünk is.
Legyünk tekintettel a többi sízőre! Minden sízőnek úgy kell viselkedni (a sípályán), hogy másokat ne veszélyeztessen és sérüléseket ne okozzon. Ez vonatkozik a megfelelő felszerelésre is.
Ésszerűen ellenőrzött sebességgel és módon sízzünk! Mindig a tudásunknak, a terepnek (beláthatóság!), a hó- és időjárási viszonyoknak, valamint a pálya zsúfoltságának megfelelően sízzünk.
Nyomvonalválasztás. A hátulról(fölülről) jövő sízőnek úgy kell a nyomvonalát megválasztani, hogy az előtte haladót semmilyen módon ne veszélyeztesse, beleértve a túl közeli elhaladással okozott megijesztést is.
Előzés, kerülés. Előzni szabad fölülről, alulról, akár balról, akár jobbról, de mindig akkora távolságra, hogy az elkőzött síző bármilyen (akár váratlan) mozgásához elegendő teret hagyjunk.
A megindulással és a pályára való besízéssel járó kötelezettségek. A sízőnek, ha állásból újraindul, vagy besízik egy pályára, meg kell győződnie arról, hogy ezzel sem magát, sem másokat nem veszélyeztet.
Megállás. Tilos megállni a pálya szűkületében és beláthatatlan területein! Bukásnál a lehető leghamarabb el kell hagyni az ilyen területet!
Fölmenet és legyaloglás. A följutáshoz és a legyalogláshoz egyaránt csak a pálya széle használható.
Figyeljük a jelzéseket! Minden sízőnek kölessége a pálya jelzéseinek (a tábláknak, elkerítéseknek), valamint a pályát felügyelő személyzetnek az utasításait betartani.
Segítségadás. Balesetnél kötelező segítséget nyújtani! Elmulasztása nem sportszerűtlenség, hanem büntetendő cselekedet.
Személyazonosságunk igazolásának kötelezettsége balesetnél. Mindenkinek, aki a balesetnél jelen volt, függetlenül attól, hogy csak tanú, vagy a baleset részese, felelős vagy nem felelős a baleset bekövetkeztében, személyazonosságát meg kell adni. Erre a baleset bírósági tisztázásánál lehet szükség.
A Nemzetközi Sí Szövetség magatartási szabályzata az alpesi országokban a sípályák rendjének törvényerejű fenntartását szolgálja. Ismeretük és betartásuk érdekünk is, kötelességünk is.
- Legyünk tekintettel a többi sízőre! Minden sízőnek úgy kell viselkedni (a sípályán), hogy másokat ne veszélyeztessen és sérüléseket ne okozzon. Ez vonatkozik a megfelelő felszerelésre is.
- Ésszerűen ellenőrzött sebességgel és módon sízzünk! Mindig a tudásunknak, a terepnek (beláthatóság!), a hó- és időjárási viszonyoknak, valamint a pálya zsúfoltságának megfelelően sízzünk.
- Nyomvonalválasztás. A hátulról(fölülről) jövő sízőnek úgy kell a nyomvonalát megválasztani, hogy az előtte haladót semmilyen módon ne veszélyeztesse, beleértve a túl közeli elhaladással okozott megijesztést is.
- Előzés, kerülés. Előzni szabad fölülről, alulról, akár balról, akár jobbról, de mindig akkora távolságra, hogy az elkőzött síző bármilyen (akár váratlan) mozgásához elegendő teret hagyjunk.
- A megindulással és a pályára való besízéssel járó kötelezettségek. A sízőnek, ha állásból újraindul, vagy besízik egy pályára, meg kell győződnie arról, hogy ezzel sem magát, sem másokat nem veszélyeztet.
- Megállás. Tilos megállni a pálya szűkületében és beláthatatlan területein! Bukásnál a lehető leghamarabb el kell hagyni az ilyen területet!
- Fölmenet és legyaloglás. A följutáshoz és a legyalogláshoz egyaránt csak a pálya széle használható.
- Figyeljük a jelzéseket! Minden sízőnek kölessége a pálya jelzéseinek (a tábláknak, elkerítéseknek), valamint a pályát felügyelő személyzetnek az utasításait betartani.
- Segítségadás. Balesetnél kötelező segítséget nyújtani! Elmulasztása nem sportszerűtlenség, hanem büntetendő cselekedet.
- Személyazonosságunk igazolásának kötelezettsége balesetnél. Mindenkinek, aki a balesetnél jelen volt, függetlenül attól, hogy csak tanú, vagy a baleset részese, felelős vagy nem felelős a baleset bekövetkeztében, személyazonosságát meg kell adni. Erre a baleset bírósági tisztázásánál lehet szükség.
|